V okolí Vilantic je také spousta turistických zajímavostí a možností kulturního vyžití.

Náměty na výlety:


Zoo Dvůr Králové nad Labem

ZOO Dvůr Králové nad Labem (13km)

Web: www.safaripark.cz

GPS: 50.4352, 15.80133

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem je po Praze druhá největší v Česku. Na více než 70 hektarech plochy chová více než 2,5 tisíce zvířat. Specializuje se na africká zvířata. Atraktivní novinkou posledních let je Safari, což jsou volné výběhy zvěře, mezi nimiž projíždíte vlastním vozem. K atraktivním expozicím v královédvorské zoo patří například Ptačí svět, pavilon šelem, slonů, hrošíků, pavilon Vodní svět či Svět hmyzu. V areálu je několik restaurací a rychlých občerstvení, sociální zařízení a další expozice, například výstava slavných obrazů Zdeňka Buriana. V těsné blízkosti zoo je kemp s africkými bungalovy.

Lázně Bělohrad

Naučná stezka a Lázně Bělohrad (19km)

Web: www.lazne-belohrad.cz

GPS: 50.429843, 15.583485

Lázně Bělohrad jsou milým místem, kde se můžete projít po lázeňské kolonádě, případně se podrobit omlazujícím lázeňským procedurám. Tamní lázně mají více než 125letou tradicí, využívají sirnatý a železitý pramen, který byl pojmenován Anna-Mariánský. Léčí se tu pacienti s nemocemi pohybového ústrojí i s popáleninami. Atraktivní je zámecký park s památníkem spisovatele K. V. Raise a sbírkou hraničních mezníků. Ve městě je také rodný domek K. V. Raise a Fričovo muzeum. Městem prochází Naučná stezka K. V. Raise s malým a velkým okruhem. Díky ní uvidíte všechny zajímavosti města i blízkého okolí.

Lanžov

Lanžov (4km)

Web: www.lanzov.cz

GPS: 50.386840, 15.760581

Na výlet do Lanžova vám může přilákat tamní kamenné koupaliště. Je tam skokanský můstek, dětské brouzdaliště, pískoviště, houpačky a kolotoč. Mají tam antukové hřiště na volejbal a malé fotbalové hřiště. V obci jsou zajímavé památky, například kostel sv. Bartoloměje původně ze 13. století s románskou kryptou, pak přestavěny do barokního stylu, u hřbitova mausoleum Czeczinkarů a Aichelburgů z poloviny 19. století.

Hrad Pecka

Hrad Pecka (22km)

Web: www.hradpecka.cz

GPS: 50.479090, 15.604440

Mohl ho stihnout stejný osud jako hrad Velký Vřešťov, protože zříceninu hradu ze 13. století začali vesničané v 19. století postupně rozebírat na stavbu svých domů. Ale naštěstí od roku 1960 se hrad opravuje a zvelebuje. Je tam umístěna expozice věnovaná slavnému majiteli Pecky – Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic. Přístupná je černá kuchyně a sklepení. V exteriérech máte možnost nahlédnout na zbytky příkopů a opevnění, na hradní věže, brány a do 56 metrů hluboké studny. Během léta jsou na hradě divadelní a šermířská představení.

Hospitál Kuks

Hospitál Kuks (16km)

Web: www.hospital-kuks.cz

GPS: 50.397626, 15.889517

Z původně rozsáhlého barokního areálu, který dal vystavět v letech 1692 až 1724 kultivovaný majitel panství hrabě František Antonín Špork, se do dnešních dnů dochoval hospitál s kostelem Nejsvětější trojice, kryptou a galerií alegorických soch od Matyáše Brauna na terase před kostelem. Naproti přes údolí zůstaly z původního lázeňského areálu kaskádové schodiště k Labi a hostinec U Zlatého slunce. V hospitálu je ještě České farmaceutické muzeum. Nedaleko hospitálu je moderní křížová cesta s plastikami od současných umělců a v lese u Žirče je unikátní venkovní Betlém se sochami od Matyáše Brauna.

Čertovy hrady

Čertovy hrady (9km)

Více na kralovedvorsko.cz

GPS: 50.424372, 15.763162

Je to přírodní geologická památka v lese - soubor skal a rozsáhlé balvaniště s ojedinělými prastarými buky. Asi jeden kilometr za obcí Doubravice se dá napojit na zelenou turistickou stezku, která nás k památce dovede. Turistická stezka vede od Dvora Králové nad Labem do Bílé Třemešné. V lese se prý podle legendy skrývali čerti a rušili zdejšího poustevníka Ivana v modlitbách. Poustevník je proto vyhnal a dočkal se tak toužebného klidu. Po čertech v těchto místech zůstal pouze ohromný shluk balvanů, který nese dál jejich jméno.

Pevnost Josefov

Pevnost Josefov (13km)

Web: www.pevnostjosefov.cz

GPS: 50.338380, 15.924584

Na kraji Jaroměře je unikátní pevnostní město Josefov. Nechal jej postavit v letech 1780 až 1787 císař Josef II. Při prohlídce můžete obdivovat soustavu podzemních chodeb a ohromné hradební valy a příkopy. Podzemní chodby spojují obytné kasematy. Chodby jsou jen 160 centimetrů vysoké a široké jeden metr. V josefovské pevnosti se pravidelně pořádají slavnosti s historickými bojovými ukázkami.

Miletín

Miletín (11km)

Web: www.miletin.cz

GPS: 50.404002, 15.682159

Malebné městečko se zámkem a koupalištěm. V původně barokním zámku z roku 1701, který byl v roce 1847 upraven v empírovém slohu, je dnes expozice českého amatérského divadla. V okolí je park, který nechal zřídit kníže Alexandr Schönburg-Hartenstein v roce 1881. Miletín je pověstný Miletínskými modlitbičkami, což jsou perníčky v podobě malých modlitebních knížek. Cukrářský rod Erbenů je začal péci už v roce 1820 a peče je dodnes.

Hořice

Hořice v Podkrkonoší (14km)

Web: www.horice.org

GPS: 50.367896, 15.631648

Město je známé sochařskou tradicí, protože tam sídlí nejstarší sochařsko-kamenická škola v Evropě a pořádají se tam už několik desetiletí sochařská sympózia. V okolí se těží hořický pískovec. Hořice jsou díky tomu proslulé přírodní galerií kamenných plastik na vrchu Gothard. Jsou známé také výrobou Hořických trubiček, jejichž název je chráněn i v rámci Evropské unie. Každoročně se v okolí města pořádají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.


Cyklistické stezky

Vilanticemi a Chotěborkami procházejí dvě cyklistické stezky – č. 4116 a 4085. Cyklostezka č. 4085 vede ze Žirče u Dvora Králové přes Dubenec, Vilantice, Velký Vřešťov, Hořice, Holovousy, Libín do Konecchlumí. Cyklostezka č. 4116 vede z Chotěborek přes Hustiřany, Velichovky, Litič, Zaloňovna Kuks. Na ně navazují další stezky vedoucí v podstatě kamkoliv.


Další zajímavé odkazy

Město Jaroměř - www.jaromer-josefov.cz
Divadlo a kino Jaroměř - www.divadlojaromer.cz
Rockový klub Bastion 35 Jaroměř - www.bastion35.cz
Letiště Jaroměř - vyhlídkové lety - www.letistejaromer.cz
Lázně Velichovky - www.obecvelichovky.cz
Město Dvůr Králové nad Labem - www.mudk.cz
Turistický portál Dvůr Králové nad Labem - www.dvurkralove.cz
Hankův dům Dvůr Králové nad Labem - www.hankuv-dum.cz
Kino Svět Dvůr Králové nad Labem - www.kino-svet.cz
Letiště Žireč - vyhlídkové lety - www.akdk.cz
Přehrada Lesní království - www.prehrada-les-kralovstvi.cz
Město Hradec Králové - www.hradeckralove.cz
Památník bitvy 1866 na Chlumu - www.chlum1866.cz
Výstava krkonošských skřítků ve Svobodě nad Úpou - www.dokrakonosova.cz
Letní kino Boháňka - www.bohanka.org